Wittenhausel


Co by kamenem dohodil od obce Blažejov si v klidu plyne potok zvaný Hamerský. Na kamenném ostrohu nad potokem se kdysi nacházel hrad, který dnes nazýváme Vítkův hrádek. Jeho historie je bohužel zahalena oponou zapomnění a všechny dnes známé informace jsou spíše legendami a bájemi. Ale i tak určitě stojí za zmínku a v našem vyprávění věnovaném rodu Vítkovců a hradeckému zámku by jsme ho neměli jen tak minout. Je možné, že hrad tu stál, ještě než přišel Jindřich do zdejšího kraje. Je také možné, že sloužil za sídlo rodu Vítkovců než tuto úlohu převzal hrad v Hradci. Je však možné i, že byl postaven, některým z raných Vítkovců, Kterémuž sloužil za sídlo. Kdo ví ?

Jedna ze známých legend vypráví, že Vítek z Hradce vstoupil do řádu Německých rytířů a daroval jim nejen hrad, ale i platy z okolních vsí. Je známo, že hrad drželi rytíři ještě v roce1458. Záhy ale rytíři hrad opustili jakož to nepotřebný a hrad začal pustnout.

Dílo zkázy, které za staletí nestačila dokončit příroda, dokončili lidé z okolních vsí. Kdy započali používati kamene na stavbu vlastních obydlí. Vše poté v 19. a 20. století uzavřeli amatérští hledači pokladů, kdy v honbě za pokladem zde uloženým a při honbě za nalezením tajné chodby vedoucí do nedaleké obce Blažejov překopali celý hrad a tím zničili veškeré důkazy o jeho historii.

Na úplný závěr se sluší poznamenati, že inspirací pro toto vyprávění byla kniha Augusta Sedláčka Hrady, zámky a tvrze království českého.